а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надуши

надушат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27738
1. Осети со душење, по мирисот, душејќи пронајде нешто.
Англиски: sniff
Примери:
Мачката оддалеку ги надуши рибите.
2. Насети, открие нешто.
Англиски: sense
Употреба: Преносно значење
Примери:
Навреме ја надуши нивната измама.
Изведенки
надушува несв.
надушуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК