а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надѕида

надѕидаат
Вид збор: Глагол, свршен
Изѕида над нешто што е веќе изѕидано.
Англиски: superstruct
Употреба: Архитектура и градба
Изведенки
1. надѕидува несв.
надѕидуваат
2. надѕидување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК