а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надјадува

надјадуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. надјаде
Албански: han më tepëe se tjetri
2. (се надјадува) Се натпреварува во јадење.
Албански: garon në haje
Изведенки
надјадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК