а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нажеже

нажежат; нажежи, нажежете; нажежав, нажежаа; нажежал; нажежан; (ќе) нажежев, (ќе) нажежеа; (ќе) нажежел; нажежен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39876
Стави изложи нешто на висока температура, вжешти, усвити.
Англиски: heat up
Примери:
Стави ја машата во огништето и почувај ја така да се нажеже.
Нажеженото парче железо ја добиваше саканата форма под ритмичките удари на чеканот.
Изведенки
1. нажежува несв.
нажежуваат
2. нажежување ср.
глаг. им.