а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

назаби

назабат; назабил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29633
1. Направи запци на нешто.
Албански: bëj të mpreht
Примери:
Ја однесе пилата кај мајсторот подобро да ја назаби.
2. (се назаби) се налути, се наостри, се озлоби
Албански: hidhëroj, tregon dhëmbët
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се назабија сите на мене.
Што му стана што се назаби толку.
Изведенки
1. назабува несв.
(се) назабуваат
2. назабување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК