а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

назначи

назначат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8975
1. одбележи, истакне
Англиски: list Албански: theksoj, shënoj
Примери:
Основните идеи се назначени во предговорот на книгата.
Тоа што треба да се направи го назначивме во писмото.
Сите места точно се назначени.
2. Определи, постави на служба, на работа, задолжи за вршење на некоја работа.
Англиски: appoint Албански: saktoj, emëroj
Примери:
Веднаш по ослободувањето беше назначена комисија за азбука и правопис.
Го назначиле за раководител на Групата.
Изведенки
1. назначува несв.
назначуваат
2. назначување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК