а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наигра

(се) наиграат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20264
Помине доволно време во играње, се задоволи со играње.
Англиски: play
Примери:
Откако се наиграа, се прибраа дома.
Изведенки
1. наигрува несв.
(се) наигруваат
2. наигрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК