а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наиде

наидат; наиди, наидете; наидов, наидоа, наишол, наишле; (ќе) наидев, (ќе) наидеа; (ќе) наидел; наиден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2142
1. Дојде во пресрет, намине, се појави.
Англиски: appear Албански: arrin, vjen
Примери:
Кога мислев да тргнам, наиде еден пријател и ме задржа малку.
Наиде еден странец и прашуваше нешто.
Човекот што наиде не го познавам.
2. Неочекувано, случајно сретне некого, најде нешто, се намери на некого, на нешто.
Англиски: stumble upon Албански: has
Примери:
Во долината наидоа на една напуштена колиба.
Враќајќи се во селото, наидовме на заседа.
Изведенки
1. наидува несв.
наидуваат
2. наидување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК