а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наизведе

наизведат; наизведи, наизведете; наизведов, наизведоа; наизвел; (ќе) наизведев, (ќе) наизведеа; (ќе) наизведел; наизведен
Вид збор: Глагол, свршен
Изведе многу пилиња и сл.
Англиски: hatch