а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наизлезе

наизлезат; наизлези, наизлезете; наизлегоа; наизлегол, наизлегле; (ќе) наизлезе, (ќе) наизлезеа, (ќе) наизлезел; наизлезен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23428
За множество - излезе многу, во голем број.
Англиски: pour out
Примери:
Наизлезе многу народ на плоштадот.
Наизлегоа по портите да ја видат војската.
Наизлегоа многу мрави во собата.
Изведенки
наизлегува несв.
наизлегуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК