а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накапе

накапат; накапи, накапете; накапав, накапаа; накапал; накапан; накапев, накапеа; накапел; накапен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29831
1. Со капки изводени, извалка, оштети нешто.
Англиски: stain Албански: pikoj
Примери:
Ја накапал кошулата.
Го накапал чаршафот.
Го накапале килимот со восок.
2. Стави капки, нацеди капка по капка.
Англиски: drip Албански: pikoj
Примери:
Си накапал капки во очите.
3. За лисје - напаѓаат.
Англиски: drop Албански: bie
Употреба: Преносно значење
Примери:
Накапаа жолти лисје.
4. Ненадејно, неочекувано доживее некоја непријатност, нешто лошо; си налепи нешто.
Англиски: get into mess Албански: befas
Употреба: Преносно значење
Примери:
Гледај да не накапеш некоја беља.
5. (се накапе) Се искапе со капки.
Англиски: stain Албански: njollos
Примери:
Полека, да не се накапеш.
6. Помине доволно време во капење, бањање, се задоволи со капење, бањање.
Англиски: bathe Албански: lahem
Примери:
Не излегува со часови од вода, не може да се накапе.
Изведенки
1. накапува несв.
(се) накапуваат
2. накапување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК