а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накисели

накиселат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 56058
1. Тури оцет, направи нешто да биде кисело (салата, зелка, чорба и др.)
Англиски: sour Албански: tharbësoj
2. Добие израз на незадоволство.
Албански: pamje e tharbët
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го накисели лицето.
3. (се накисели) Се онерасположи.
Албански: tharbësohem, hidhërohem
Примери:
Што му стана што се накисели толку.
Изведенки
1. накиселува несв.
(се) накиселуваат
Има киселкав вкус.
Пример: Виното накиселува.
2. накиселување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК