а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накит

ин. накити
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6231
Украсен предмет што се носи на некој дел од телото.
Англиски: jewelry Албански: stoli
Употреба: Општество
Примери:
скапоцен накит
Носеше златен накит.
кутија за накит