а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наклепа

наклепаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Наостри (коса, секира и др.) со клепање, со ковење.
Англиски: sharpen Албански: mpreh
2. Наклевети, набеди некого.
Англиски: slander Албански: përgojoj, përflas
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Изведенки
1. наклепува несв.
наклепуваат
2. наклепување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК