а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накодоши

накодошат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25667
1. Поткаже, предаде, наклевети некого.
Англиски: betray Турски: kodoş Албански: spiunoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Го накодошиле дека им помага на христијаните.
2. (се накодоши) (само мн.) Се поткажува взаемно пред некого.
Англиски: slander Албански: gojos, shpif
Примери:
Се накодошија еден со друг.
Изведенки
1. накодошува несв.
накодошуваат
2. накодошување ср.
глаг. им.