а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накраде

накрадат; накради, накрадете; накрадов, накрадоа; накрал; (ќе) накрадев, (ќе) накрадеа; (ќе) накрадел; накраден
Вид збор: Глагол, свршен
1. Искраде, украде многу, во големо количество.
Англиски: loot Албански: vjedh shumë
2. (се накраде) Се задоволи со крадење.
Англиски: loot Албански: ngopet me vjedhje
Изведенки
накрадува несв.
(се) накрадуваат