а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накрка

накркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21028
1. Нахрани, најаде некого до прејадување.
Англиски: overfeed Албански: han shumë
Употреба: Разговорно
Примери:
Ги накрка децата и ги пушти да си играат.
2. (се накрка) Се најаде до ситост, до прејадување.
Англиски: overfeed Албански: ngopem
Изведенки
накркува несв.
(се) накркуваат
повт.