а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накрни

накрнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Открши, одлушне парче од некој предмет, наштрби, оштети малку.
Англиски: break off Албански: këpus, prish, thej
Примери:
Чашата ја накрни малку.
2. Направи штета, наруши нешто.
Англиски: damage Албански: prish, dëmtoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го накрни единството на организацијата.
Му го накрни угледот.
Изведенки
1. накрнува несв.
накрнуваат
2. накрнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК