а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

налази

налазат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 55638
1. Со лазење помине по нешто, преку нешто, иcпогани, изгнаси.
Англиски: creep Албански: zvarritet mbi
Примери:
Гасеница го налази јаболкото.
2. (се налази) Лази подолго време, доволно.
Англиски: crawl Албански: zvarritet mjaft
Примери:
Детето се налази и заспа.
Изрази
Туѓа вошка да те налази - да се добие наследство.
Ако не го налази туѓа вошка, дуќан не отвора (купува).
Изведенки
1. налазува несв.
(се) налазуваат
2. налазување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК