а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

налета

налетаат; налетал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6344
1. Движејќи се брзо, удри во нешто, се судри.
Англиски: crash Албански: përplaset
Примери:
Не можел да сопре и налетал на спуштената рампа.
Налетал на група пешаци.
2. Случајно, неочекувано сретне, наиде на некого, на нешто.
Англиски: crash Албански: bie, përplaset
Примери:
Hалета на заседа.
Налета на мина.
3. Силно нападне, изврши налет.
Англиски: storm Албански: sulmoj, vërsulem
Примери:
Налетаа на тврдината, но беа одбиени.
Непријателот налета со сите сили.
4. (се налета) Помине доволно време во летање, се задоволи со летање.
Англиски: fly Албански: fluturoj mjaft
Изведенки
налетува несв.
(се) налетуваат