а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наложи

наложат; наложил; наложен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3656
1. Стави облога на болно место од телото.
Англиски: wrap Албански: mbështjell
Примери:
Му ги наложија модрините со толчени коприви и сол.
2. Нареди, даде налог за вршење некоја работа.
Англиски: order Албански: urdhëroj
Примери:
Им наложија да работат прекувремено за да се заврши работата во предвидениот рок.
3. Наметне нешто, принуди некого на нешто.
Англиски: order Албански: urdhëroj
Примери:
Го наложија својот јазик во нашите училишта.
Му наложија да молчи и само да ги извршува директивите.
4. (се наложи) Се наметне, се постави над другите.
Англиски: impose Албански: imponoj
Примери:
Успеваше да се наложи со своите ставови.
Изведенки
1. налага несв.
(се) налагаат
2. налагање ср.
глаг. им.
3. наложува несв.
(се) наложуваат
4. наложување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК