а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намагарчи

намагарчат; намагарчил; намагарчен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36572
Направи магаре, будала од некого.
Англиски: outsmart
Употреба: Разговорно
Примери:
Го намагарчи и му ги зеде парите.
Изведенки
1. намагарчува несв.
намагарчуваат
2. намагарчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК