а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намазни

(се) намазнат
Вид збор: Глагол, свршен
Се исчешла мазно, се залиже.
Англиски: smooth
Примери:
Таа одвреме-навреме ќе се погледнеше во огледалце и ќе се намазнеше.
Изведенки
1. намазнува несв.
(се) намазнуваат
2. намазнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК