а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намаз

(едн.) намазот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33323
1. Муслиманска молитва која муслиманите ја прават петпати во денот.
Англиски: prayer Турски: namaz
Употреба: Религија
2. Слој со кој нешто е намачкано.
Англиски: spread
Употреба: Нестандарден збор