а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намака

намакаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41602
Со макнување земе, нанесе јадење на леб.
Англиски: dunk
Изведенки
намакува несв.
намакуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК