а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намачи

намачат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32268
1. Зададе маки некому, измачи.
Англиски: torment Албански: mundoj, torturoj
Примери:
Ме намачи додека го фатив.
Мојот најнов текст многу ме намачи.
2. (се намачи) Се најде во мака, се измачи, се измори.
Англиски: struggle Албански: mundohem, lodhem
Примери:
Се намачи додека им објасни.
Во почетокот на работата многу се намачија.
Изведенки
1. намачува несв.
(се) намачуваат
2. намачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК