а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намачка

намачкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8899
1. Покрие нешто со слој од маст или од густа течност.
Англиски: spread Албански: lyej, shtrij
Примери:
Намачка путер и мармалад на лебот.
Си ги намачка рацете со крем.
2. Избега од некаде - во составот: (си) ја намачка.
Англиски: slip Албански: mbath, ikë
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Да си ја намачкаме преку ридон.
Во мешаницата си ја намачкале никој да не ги види.
Ја намачкал уште првиот ден.
3. (се намачка) Си стави некаква маст, крем и сл.
Англиски: smear Албански: lyej
Изведенки
1. намачкува несв.
(се) намачкуваат
2. намачкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК