а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намек

мн. намеци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33214
Збор или израз со кој само се наговара, се загатнува нешто без да се искаже мислата јасно, отворено.
Англиски: softness
Примери:
Не сакам разговори ниту пак намеци околу тоа дали е ова решение правилно.
Во неговото искажување се чувствуваше благ намек на незадоволство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК