а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намерава

намераваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 38388
Има на ум, си поставува за цел.
Англиски: intend Српски: намерава
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Намеравам да напишам книга.
Што ли намераваше таа?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК