а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намерачи

се, се намерачат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47097
Покаже желба да добие нешто, има мерак за нешто, фрли мерак.
Употреба: Разговорно
Примери:
Се намерачиле на хотелот и базенот да ги купат некако.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК