а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намерда

намердаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27407
Натепа некого.
Англиски: clobber
Употреба: Разговорно
Примери:
Го нашле во туѓ бостан и го намердале.
Убаво намердај го да му дојде умот.
Изведенки
1. намердува несв.
намердуваат
2. намердување ср.
глаг. им.