а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намеси

намесат; намесил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31053
1. Меси во определено, во доволно големо количество или меси повеќе различни нешта.
Англиски: knead Албански: gatuaj mjaft
2. (се намеси) Помине подолго време во месење, со месење се задоволи, се наработи.
Англиски: knead Албански: gatuaj knaqem
Изведенки
1. намесува несв.
(се) намесуваат
2. намесување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК