а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намесник

мн. намесници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19449
1. Тој што управува во името на некого.
Англиски: representative Албански: përfaqësues
2. Вршител на владарска должност.
Англиски: regent Албански: regjent
3. Управител на државната управа во некоја област, колонија и сл.
Англиски: viceroy Албански: nënmbret
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК