а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намесништво

мн. намесништва
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 35026
Привремено вршење на врховната власт во монархиите од страна на определено лице (намесник) при малолетност или подолга болест на монархот.
Англиски: regency
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК