а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наместа

Вид збор: Прилог
Ранг: 9622
1. На некои места, не секаде.
Англиски: in places
Примери:
Оградата беше долга, наместа искршена.
По планината наместа се гледаа остатоци од снег.
Ќе биде облачно, наместа со дожд.
2. Само во нешто, не во се.
Англиски: occasionally
Примери:
Стилот му е одмерен, наместа раскошен.