а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наместен

наместениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8713
1. Уреден, снабден со потребното.
Англиски: equipped
Примери:
наместена соба, наместен стан.
2. Неприроден, неискрен, привидно правилен, лажен.
Англиски: prearranged
Примери:
наместен конкурс, наместен тендер
наместена насмевка, наместена игра
Изведенки
1. наместено прил.
Пример: Му се насмевна наместено.
2. наместеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК