а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наместо

Вид збор: Предлог
Ранг: 2344
Со именски збор означува дека тоа на кое е укажано со тој збор е заменето со нешто друго.
Англиски: instead
Примери:
Наместо мајсторот дошол калфата.
Наместо на дуќан тргна кон куќата на сестра си.
Наместо со пари му плати со пченица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК