а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намете

наметат; намети, наметете; наметов, наметоа; намел; (ќе) наметев, (ќе) наметеа; (ќе) наметел; наметен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 55681
1. Направи, даде течна храна (трици со вода и сл.) на добиток.
2. Со метење насобере многу ѓубре.
Албански: fshij shumë bërllog
3. Направи намет (од снег, песок), навее.
Албански: grumbullohet bora
Изведенки
наметува несв.
наметуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК