а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наметка

мн. наметки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4290
1. Широка горна облека, без ракави, обично со качулка.
Англиски: tippet Албански: pelerinë, mbulesë
2. Болест на очите што предизвикува слабеење на видот до полно слепило.
Англиски: cataract Албански: perde, kataraktë
Употреба: Медицина
3. Едно наметнување конец, волница, јаже, коноп, на нешто оформувајќи нова гужва, јамка и сл.
Албански: një fije
Примери:
Ова се плете со една наметка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи