а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наметливец

мн. наметливци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31744
Тој што се наметнува, што се наложува, наметлив човек.
Изведенки
наметливка ж.
мн. наметливки
Пример: Наметлива жена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК