а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намет

мн. намети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13436
1. Снег навеан од ветрот.
Англиски: drift Албански: grumbull bore
Употреба: Геологија
Примери:
Ги заобиколувавме местата со големи намети.
2. Тоа што е наметнато, наложено; парична давачка.
Англиски: duty Албански: tatim, taksë
Употреба: Административен термин , Економија