а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намирници

намирница
Вид збор: Именка, множина
Ранг: 17106
Прехранбени производи.
Англиски: food Албански: artikuj ushqimor
Употреба: Гастрономија
Примери:
Намирниците земаат најголем дел од семејниот буџет.
Месото е намирница со висока хранлива вредност.
Секоја намирница треба соодветно да се чува.