а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намрштен

намрштениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 19850
1. Што има нерасположен, незадоволен, налутен израз на лицето.
Англиски: gloomy
Примери:
Намрштеното лице почна да му се разведрува.
Намрштено чело.
2. За временските услови - облачен, мрачен.
Англиски: gloomy
Употреба: Преносно значење
Примери:
Намрштено небо.
Намрштен ден.
Намрштена есен.
Изведенки
намрштеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК