а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намршти

намрштат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14769
1. Hаправи нерасположен, незадоволен, налутен израз на лицето.
Англиски: grimace Албански: grimasë, ngërdheshje
Примери:
Го намршти лицето и ништо не проговори.
2. (се намршти) Се намурти, стана нерасположен.
Англиски: grimace Албански: mrrolem
Примери:
Кога ги виде, се намршти.
Кога му ги преведоа зборовите на заробеникот, капетанот се намршти.
3. (се намршти) За временските услови - се наоблачи, стане мрачно.
Англиски: cloud over Албански: vrënësirë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Небото се намрштило.
Изведенки
1. намрштува несв.
(се) намрштуваат
2. намрштување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК