а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намуртен

намуртениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 6952
1. Што има нерасположен, незадоволен, налутен израз на лицето.
Англиски: grumpy
Примери:
Намуртено чело.
Hа портата не запре намуртен чувар.
Намуртено лице.
2. За временските услови - наоблачен, мрачен.
Англиски: gloomy
Употреба: Преносно значење
Примери:
Небото намуртено.
Дојде празникот, дождлив, намуртен.
Изведенки
1. намуртено прил.
Пример: Намуртено го праша.
2. намуртеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК