а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нам

Види и: ние (зам.)
Вид збор: Заменка
Ранг: 4278
(долга форма за индиректен предмет од ние) Освен во поретки случаи, оди со кратката форма - нам ни.
Англиски: us
Примери:
Нам ни даде.
Кому му дал? - Нам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК