а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наоблачи

(се) наоблачат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39033
1. (само 3 л. едн.) Стане облачно.
Англиски: cloud over Албански: vrënjet, vrënsohet
Примери:
Небото се наоблачи.
2. Се намурти, се намршти.
Англиски: cloud Албански: vrënjet, vrenjtem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Жената се наоблачи и остана зачудена.
Меанџијата се наоблачил и сите ги избркал.
Во логорот сите се наоблачија.
Изведенки
1. наоблачува несв.
(се) наоблачуваат
2. наоблачување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК