а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наоблече

наоблечат; наоблечи, наоблечете; наоблеков, наоблекоа; наоблекол, наоблекле; (ќе) наоблечев, (ќе) наоблечеа; (ќе) наоблечел; наоблечен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40624
1. Облече некого добро или премногу.
Англиски: clothe Албански: vesh shumë
Примери:
Го наоблече детето и го испрати на училиште.
2. Облече повеќемина.
Англиски: clothe Албански: vesh disa
Примери:
Не можеше толку души дома ни да ги најаде ни да ги наоблече.
3. (се наоблече) Се облече добро, богато или премногу.
Англиски: dress Албански: vesh mirë
Изведенки
1. наоблечува несв.
(се) наоблечуваат
2. наоблечување ср.
глаг. им.
3. наоблекува несв.
(се) наоблекуваат
4. наоблекување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК