а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наоглави

наоглават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25749
1. Стави огламник на добиток.
Англиски: bridle Албански: vë kapistër, kërpesh
Примери:
Го наоглави добичето и го поведе на пазар.
2. Ограничи слобода некому, оптовари некого со обврска што не му е по волја.
Албански: obligoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Го оженија млад, го наоглавија куќа да гледа.
Изведенки
наоглавува несв.
наоглавуваат