а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наод

мн. наоди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9278
1. Мало дете оставено, напуштено од родителите и најдено од друг.
Англиски: foundling
2. Тоа што ќе се најде, пронајде случајно или при испитување, истражување.
Англиски: finding
Примери:
Археолошки наод.
Стручни наоди.
3. Тоа што ќе се најде прин медицинско испитување.
Англиски: diagnosis
Употреба: Медицина
Примери:
Лекарски наод.